EKG

EKG Rybnik prywatnie

EKG jest podstawowym badaniem, która pozwala lekarzowi określić stan serca pacjenta. Badanie jest prostą i nieinwazyjną procedurą, która polega na umieszczeniu elektrod na klatce piersiowej i rejestrowaniu uderzeń serca. EKG może pomóc w wykryciu różnych chorób serca, w tym arytmii, zawału i kardiomiopatii. Ponadto, badanie EKG może dostarczyć cennych informacji na temat struktury i funkcji serca. EKG jest zwykle wykonywane jako część rutynowego badania fizycznego, ale może być również zlecone, jeśli pacjent doświadcza bólu w klatce piersiowej lub duszności.

1. Co to jest badanie EKG? 

Badanie EKG, znane także jako elektrokardiogram, to test diagnostyczny przeprowadzany na pacjencie w celu określenia stanu zdrowia serca. Badanie EKG polega na układaniu odpowiednich elektrod na skórze danej osoby i wykonaniu odczytu fali elektrycznej, która będzie przekazywana do specjalisty.

2. Jak przygotować się do badania EKG?

Pacjenci powinni unikać jedzenia i picia alkoholu 12 godzin przed rozpoczęciem badania. Nie należy także spożywać mocnej kawy ani herbaty lub palić papierosów na 2-3 godziny przed rozpoczęciem EKG. Przed wykonaniem testu sugeruje się również, aby usunąć biżuterię metalową i inne przedmioty metalowe oraz odzież z materiałów syntetycznych (wełna). Przed rozpoczęciem procedury lekarz może poprosić pacjenta o wykonanie szybkiego marszu lub truchtu.

3 Jak długo trwa badanie EKG?

Zazwyczaj samo wykonanie badania trwa około 5–10 minut, chociaż proces interpretacji może lekarza zająć trochę więcej czasu.

4. Czy istnieją skutki uboczne związane z badaniem EKG?

Badanie EKG jest bezbolesne i nieskomplikowane, a większość osób łatwo je wykonuje. Nie ma potencjału ryzyka, ale jeśli masz problem z alergiami skórnymi lub wrażliwością na plastik, powinieneś powiedzieć to lekarzowi prowadzącemu badanie.

ekg serca rybnik